Dnešní děti žijí v úplně jiném světě. Žijí ve světě moderních technologií a moderní výpočetní techniky. Nejnovější typy tabletů, smartphonů, iphonů, notebooků… Samozřejmě, že to chtějí, vždyť kamarád ve škole už to má taky! No, to je sice pěkné, ale uvědomují si, kolik to stojí peněz? Učíte je znát hodnotu peněz? Pokud dítěti nacpete všechno, na co jen pomyslí, budou mít pocit, že je to naprosto snadné, a potom budou mít nádhernou představu o tom, co všechno si pořídí v budoucnosti. Realita je ale mnohdy krutá. V dospělosti spadnou lidově řečeno na pusu, až zjistí, že z výplaty jim na jejich vysněné věci nezbývají peníze. Učte je hospodařit s penězi už od dětství.
Začíná to tím, že malé děti dostávají korunky na sladkosti. Zkuste ho vést k tomu, že sladkostí přece mají doma plno (což jistě mají), tak ať si radši penízky schovají do pokladničky. Starším dětem dávají rodiče, buď peníze na co si řeknou, nebo to řeší variantou kapesného. To je celkem dobrá cesta. Ale musíte mu váš princip kapesného řádně vysvětlit. Spočítejte si, v jaké výši jste schopni dítěti kapesné dávat. Tuto částku je ale lepší rozdělit na týdenní příspěvky. Když dáte dítěti větší množství peněz najednou, většinou je rychle utratí a na konci měsíce za vámi přijdou, že by šli rádi s kamarády do kina, jestli jim nedáte peníze. Zkuste to proto udělat trošku jinak.
Týdně jim dejte určité peníze a poraďte, ať trošku přemýšlí dopředu. Jestliže ví, že příští týden hrají dobrý film, na který by chtěli jít, ať si schovají část peněz i z toho týdne, aby jim to třeba stačilo. Řekněte jim, že si musí rozmyslet, za co peníze utratí a pokud ví, že během měsíce chce navštívit nějaké akce, musí si na to peníze odložit a schovat si je. Žádné další totiž nedostane.
Pokud chce váš potomek například nový telefon a vy víte, že už je to několikátý po sobě, řekněte mu, ať si ušetří alespoň část peněz. Opět mu trošku poraďte. Navrhněte mu, ať si z kapesného část peněz odloží třeba do pokladničky – POKAŽDÉ. Zbytek bude mít na svou zábavu. Sám si musí určit, co je pro něj důležitější, a kolika peněz je schopný se vzdát pro věc, kterou chce. Za určitou dobu bude mít sumu peněz a může si na telefon přispět.
Budete muset hodně vysvětlovat a také umět poradit. Ale jednou vám vaše dítě poděkuje. Poděkuje vám za to, že jste ho naučili hospodařit s penězi, a že díky tomu hned neutratí celou výplatu na začátku měsíce.