Jak od sebe rozeznat westernové a anglické uzdění

Každý, kdo se poprvé posadil do koňského sedla v jezdeckém oddílu, a začínal s výukou jízdy na koni, byl jistě dobře obeznámen s teorií. Mnozí lidé se totiž domnívají, že veškerá práce s ovládáním zvířete spočívá na činnosti paží, které jej vedou kupředu nebo vzad a jsou určující pro styl a směr jízdy. Ruce, které drží uzdečku, jsou však až na druhém místě, jsou spíše pomocníkem a podporou činnosti nohou. Většinu práce tedy musí zastat vnitřní stehenní svaly a lýtka, jimiž se zvíře pobízí tlakem na mezižeberní svalstvo. První lekce jsou také častokrát zaměřeny na výuku práce nohou, kdy ruce spočívají v poklidu v blízkosti hřívy, aby se jezdec naučil správným povelům a byl v lepším kontaktu se zvířetem.
Uzdečky a uzdy jsou však nezbytným prvkem každého jezdce, stejně jako ostatní jezdecká výstroj.anglická uzdečka

Jaký je rozdíl mezi anglickou a westernovou uzdečkou

Především bychom si měli ujasnit pojmy, čím se liší uzdečka a uzda. U té anglické je vždy uzda opatřena dvěma udidly a také dvěma otěžemi (dvěma páry), jedno udidlo je klasické pákové a druhé tzv. stihl. Anglická uzdečka Pro koně js má však jen jedny otěže a tím pádem i jediné udidlo. U westernu je to v tomto směru jednodušší, tam se vždy používá pouze jeden pár otěží a jedno udidlo.
Uzda se využívá pouze pro nácvik a soutěže jezdecké drezúry, je to z toho důvodu, že poskytuje širší možnosti ovládání a přesnost při drezurních prvcích. Uzdečky jsou pak běžnou jezdeckou výstrojí pro všechny ostatní druhy činností a jezdeckých sportů.dívka s koněm
Rozdíl mezi anglickou a westernovou uzdečkou poznáte okamžitě. Liší se především nánosníkem – zatímco u všech anglických je nánosník přítomen vždy, ať už jde o jakýkoli sport, u westernu ve většině případů nánosník schází. Western však vyžaduje podbradní řemínek, ten je k ovládání koně nutný stejně jako nátylník a samotné udidlo.
Westernový styl má svá specifika, liší se v některých ohledech i konstrukcí sedla a stejně jako u využívání uzdečky jde hlavně o zachování původního tradičního způsobu jízdy na koni, který byl typický pro období osídlování amerického kontinentu osadníky z Evropy.