Rozhodnutí vlády o zvýšení platu zdravotnického personálu z konce roku 2018 dělají nemocnicím velkou paseku ve financích. Peníze pro lékaře a pro zdravotnický personál totiž nejdou ze státního rozpočtu, ale ze zdravotního pojištění. Bohužel dohoda o financích, které pošlou peníze nemocnicím, byla podepsána v loňském roce již v průběhu června.
Zdravotnická zařízení tak kvůli rozdílu mezi příchozími penězi a vyplácenými mzdami musí sahat d svých rezerv. Fakultním nemocnicím tak v letošním roce podle Lidových novin vzroste vnitřní dluh o 1,9 miliardy korun.
Asociace českých a moravských nemocnic, která sdružuje právě zase menší zdravotnická zařízení hlásí, že propad se odhaduje na celé dvě miliardy korun.
Podle plánů by se tarifní platy v letošním roce u sester, sanitářů a mladých lékařů měly zvednout až o sedm procent. Zvýšení jednotlivých platů by tak mělo být přibližně o dva tisíce korun měsíčně, u lékařů na začátku kariéry pak o dva a půl tisíce korun. Z uvedených informací také vyplývá, že od 14. třídy, tedy kvalifikovaným lékařům, by měl plat narůst až o 2 procenta.
Pokud by mělo proběhnout další zvyšování mezd, budou nemocnice požadovat, aby se také, proti původní dohodě, zvedly úhrady od pojišťoven. Díky silné české ekonomice se finance ve veřejném zdravotním pojištění nacházejí a jen se hromadí na účtech pojišťoven. Dle zdrojů je to nyní přes padesát miliard korun.
Pojišťovny, což potvrzuje sdělení například VZP, s rozpouštěním části rezerv nesouhlasí, protože jsou zastánci toho, že hradí výhradně zdravotní péči, nikoli mzdy zaměstnanců. Podle VZP se jedná o balík prostředků, který se vytváří na základě odhadu cen léků, materiálů, přístrojů a energií. Pokud však takové ceny klesají, nemocnice pak vytváří naopak zisk.
VZP také připouští, že rozhodnutí vlády nemocnice zatížilo více, než je únosné, i když se nechce podílet na řešení této situace.