Plavání nejmenších

Pro miminko určitě není plavání zásadní aktivitou, ale může být zpestřením pro celou rodinu. Má spoustu pozitivních účinků. Nejen na psychomotorický vývoj, koordinaci, sílu i obratnost, nesprávné držení těla, ale také na zdraví jak otužováním, tak i správným dýcháním, trávením a kvalitnějším spánkem dítěte.

Již od tří měsíců věku miminka může maminka navštěvovat speciální centra, která jsou specializována na vaničkování. Koupání miminka ve speciální vaně je vedené rodičem v hygienicky nezávadné vodě s teplotou od 30 do 36 °C.
Potápění novorozence

Kurzy miminko připraví na plavání do budoucna, vybudují mu k vodě kladný vztah. Společnost věkově stejných dětí umožní postupnou a nenásilnou socializaci. Plavání napomáhá k lepšímu spánku, apetitu, trávení, což je velmi prospěšné pro miminka, která trpí na kojenecké koliky.

S dítětem od šesti měsíců věku už je možné docházet do speciálních bazénů, kde se již rodič aktivně účastní. Teplota vody by měla dosahovat od 28 do 32 °C a její kvalita musí odpovídat hygienickým požadavkům. Pro úpravu vody centra používají většinou technologii. Jedná se o přesné dávkování chloru, využití ozonizéru a UV lampy. Ozon i UV záření se vyznačují tím, že dezinfikují a odbourávají škodlivé látky. Stěžejní je nejen kvalita vody, ale stejně tak i vhodné zázemí pro celou rodinu. Samozřejmostí jsou prostorné šatny s možností bezpečné péče o miminko, sprchy a toalety s dostatečnou kapacitou. Velmi se doporučuje také odpočinková místnost, kde miminka mohou po plavání zchladnout, odpočinout, nebo se v klidu a pohodlí nakrmit.
Plavání s nafukovacím kruhem

Při výběru kurzu plavání je nutné zjistit reference. Poskytování těchto služeb nemusí mít totiž žádné osvědčení. Proto pozor na neprofesionální přístup.

Pobyt v bazénu nese ovšem svá rizika. Může nastat podchlazení miminka, infekce trávicího traktu nebo kůže. V některých případech se rozvine zánět uší či spojivek. Chlór využívaný pro desinfekci se udržuje nad vodou v podobě nebezpečných aerosolů. Ten poškozuje dýchací cesty a kůži. U některých malých dětí spustí astma nebo atopický ekzém, pokud existují genetické dispozice.