Kdy je ten správný čas začít s běháním?

Mnoho z nás v posledních měsících poněkud zlenivělo. Fitcentra byla zavřená a většině z nás nezbývalo než se věnovat venkovním aktivitám. Jednou z možností je právě běh, který je nenáročnou aktivitou. Měli bychom si uvědomit, že naše tělo pohyb potřebuje stejně tak jako třeba dýchání či spánek. A navíc s určitou pravidelností! Běhání představuje jednu z nejpřirozenějších pohybových aktivit, která není vázána na sportoviště ani další jedince. Vyběhnout můžete kdykoliv a kdekoliv a běžeckou obuv není zapotřebí odkládat ani v zimě. Tedy z předpokladu, že počasí přizpůsobíte i výběr běžeckého oblečení.

běžící žena

Základ správného oblečení v zimě tvoří funkční vrstva, které spolehlivě odvádí pot z těla. Pa přichází řada na běžecké oblečení a nakonec ještě svrchní vrstva, která chrání před deštěm, sněhem či větrem. Kalhoty craft jsou skvělým pomocníkem v zimním období, kdy je zapotřebí sáhnout po kvalitnějším materiály. Pokud se vám v počátcích nechce investovat do vybavení, alespoň běžecká obuv je základ. Ve většině specializovaných obchodů vám s výběrem rádi pomohou, neváhejte se proto na prodejce obrátit.

Chůze nebo běh

Začít hned běhat a nastavit si laťku na několik kilometrů, nemusí být pro každého. Důležitá je vaše sportovní minulost. Pokud se pravidelně oddáváte jiné pohybové aktivitě, případně jste se v minulosti některé věnovali, je možné rovnou začít s během. Důležitá je ale i hmotnost běžce, zdravotní stav či fyzická kondice. V případě, kdy jedinec trpí větší nadváhou, je lepší ze začátku zvolit méně náročnou pohybovou aktivitu, jako je plavání, cyklistika nebo třeba chůze.

zavazování tkaniček

I když se to nezdá, při běhu je vyvíjen poměrně velký tlak na klouby. Pokud vás tedy trápí problémy pohybového aparátu, bolesti kloubů, či máte nadváhu, raději zkuste nejprve rychlejší chůzi. V takových případech je navíc lepší se poradit se svým lékařem.