Proč raději látkové pleny, než jednorázové

Látkové pleny jsou pro děti zdravější – jednorázová plenka poskytuje rodičům dítěte jedinou výhodu – minimum námahy a práce s praním plenek. To je nesporné, ale je tu také celá řada problémů.

Klasické látkové pleny jsou zdravější z toho důvodu, že jakmile do nich dítě vykoná potřebu, zaznamenáte to prakticky ihned a plenku okamžitě vyměníte za čistou. Použité pleny se pak vyperou (vyvaří) a případně vyžehlí a jsou znovu připravené k použití naprosto čisté a zdravotně nezávadné. Bavlna je pro děti to nejlepší, co mohou na svém těle mít.

miminko v košíku

U jednorázových plen je sice známo, že vydrží dlouho suché, údajně až 12 hodin, takže rodiče mohou mít dojem, že to dětem nevadí, i když jsou počůrané. Jenže moč se po zhruba dvou hodinách začne biologicky rozkládat za vzniku toxického amoniaku, a ten se dítěti vstřebává pokožkou do těla a zatěžuje zejména játra a ledviny. Samozřejmě může dráždit i samotnou pokožku a mohou tu vzniknout různé zánětlivé reakce.

Dalším problémem u jednorázových plen jsou speciální gely, které odvádí tekutinu (moč) od pokožky. Jednak tyto látky mohou při kontaktu s dětskou citlivou kůží odebírat její přirozenou vlhkost, takže tu pak mohou vznikat různé ekzémy z opruzenin, a pak jsou to přece jen chemikálie, které podobně, jako amoniak vstupují do organismu a opět zatěžují vnitřní orgány.

malý chlapec

Látkové pleny využijete i jinde

Hřejivý či chladivý obklad – látková plena je bavlněná, tudíž naprosto netoxická, a můžete ji bez obav využít i jako zábal nebo obklad na hrudník, na nohy, na pochroumaný loket, zkrátka na cokoli, a to formou olejového zábalu nebo hřejivého či chladivého obkladu.

Pro žehlení prádla – přes vlhké (ne mokré – nasáklé vodou) bavlněné plenky se dobře žehlí některé problematické, velmi zmačkané tkaniny, např. len, bavlna nebo vlna.

Perfektní hadřík – bavlněná plena je skvělý hadr na podlahu, na utírání prachu, využijete ji v garáži pro různé práce u auta, např. při výměně oleje a manipulaci se špinavými součástkami, hodí se pro čištění jízdního kola, při kutilských pracích v domácnosti, a třeba i při vaření.