Připravte svůj byt na příchod potomka!

Je jasné, že novorozenec se nebude pohybovat po bytě a okamžitě zkoumat obsah zásuvek. Na to si rodiče počkají až do batolecího věku. Přitom už na novorozené a pouze ležící dítě mohou čekat různé nástrahy.

Dobrým příkladem je dětská postýlka, kterou často nadšené maminky vyzdobí různými mantinely, hnízdečky, polštářky a plyšáky. Vypadá to krásně, ovšem doporučení odborníků jsou jasná: „Pokud chcete zamezit nebezpečí udušení, nedávejte dítěti do postýlky, aspoň do jednoho roku věku, žádné hračky nebo lůžkoviny.“ Malé dítě se nedokáže samo vysvobodit, pokud se zamotá do deky a neštěstí může být na světě.

Batole s hračkami

Další rizika číhají na všechna dítka ve chvíli, kdy začnou sahat po předmětech ve svém okolí a přetáčet se na bříško. Vždy se ujistěte, že vše, na co vaše miminko může dosáhnout je dobře připevněné, nebo naopak velmi lehké a bezpečné na hraní, včetně vložení do úst. Různé dětské kolotoče a hrazdičky, pokud nejsou dostatečně stabilní, mohou na dítě spadnout a v lepším případě jen pořádně vyděsit. Pokud necháváte miminko někde ležet bez dozoru, vyberte vždy dostatečně zabezpečené místo, odkud dítě nemůže ani omylem spadnout, pokud by se náhodou přetočilo. Samostatnou kapitolou je potom umístění nabíječek a jakýchkoliv dalších kabelů zapojených do sítě. Riziko úrazu je zde značné, hlavně proto, že děti mají potřebu vše vkládat do úst a žvýkat.

Ideální je v bytě vytvořit, ještě před narozením potomka, bezpečný hrací koutek, kde budete moci dítě nechat bezpečně objevovat svět. Nejlépe na zemi, aby nemohlo spadnout, a s bezpečnými hračkami na dosah. Daleko od elektrických kabelů a těžkých předmětů, které by na sebe dítě mohlo strhnout.

Dítě schované v polštářích

Jakmile se začne váš potomek pohybovat a stavět, je nejvyšší čas na další fázi zabezpečení. Je vhodné pořídit chrániče na ostré rohy, odklidit všechny těžké, křehké a potenciálně nebezpečné předměty mimo dosah, instalovat kryty na elektrické zásuvky a pojistky na šuplíky a skříňky, kam by se dítě nemělo dostat.

Připravte se na to, že s příchodem potomka se komfort bydlení změní a spousta designových vychytávek bude muset ustoupit bezpečnosti. Ale upřímně, co bychom jako rodiče pro své děti neudělali.