Dnešní děti neznají venkov

Dnešní děti vědí moc dobře jak vypadá slon a opice, protože je velmi dobře znají ze zoologické zahrady. Velmi často ovšemneví, jak vypadá králík nebo koza. Je to tristní, ale je tomu skutečně tak.
kluk s kůzlátkem
Dříve děti jezdili na prázdniny k prarodičům na venkov. Babička s dědečkem chovali slepice, králíky a často i prase, kozu nebo dokonce i kravku. Určitě si mnozí z Vás nostalgicky vzpomenou na pověstnou knihu Honzíkova cesta o chlapečkovi, který se sám vydal na cestu za babičkou a dědečkem na venkov. Bohužel tato idyla už není možná. Jednak by si žádná maminka v současné době nedovolila posadit malé dítě do vlaku a plně důvěřovat průvodčí a jednak dnešní babičky a dědečkové velmi často žijí ve městech a chodí do zaměstnání.

Není divu, že děti dnes velmi často nevědí, co obnáší a obnášel život na vesnici. Jaké jsou důsledky této neznalosti? Celá řada malých dětí vůbec ani netuší, odkud se v obchodech berou vajíčka, mléko a maso. A to je hodně zoufalé nemyslíte?

Agroturistika

Naštěstí existuje celá řada lidí, pro které návrat k přírodě má smysl a díky tomu vzniká celá řada rodinných farem. Mnozí farmáři myslí i na nejmenší a díky tomu jsoufarmy otevřené rodinám s dětmi. Celá řada mladých rodin si ráda dopřává výlet za domácími zvířátky.
divoké husy
Není to ovšem jen jediný způsob, jak děti seznámit s přírodou, vesnicí a zemědělstvím. Stále populárnější je takzvaná agroturistika. Můžete si dopřát dovolenou na farmě včetně typické farmářské kuchyně. A navíc. Nebudete se jen dívat. Zkusíte si i pracovat. Pro mnoho dětí odchovaných městem je to úžasná výzva a příležitost, která překoná celou řadu atrakcí, na které jsou současné děti zvyklé.

Samozřejmě agroturistika není rozhodně určena jen pro rodiny s dětmi. Dopřát pobyt na farmě si může kdokoli, kdo cítí, že pobyt v přírodě doplněný vhodnou činností je přesně to, co dokáže vyčistit jeho mysl a dobít ji novou energií.